Zima prináša nielen chlad, ale aj výrazné zníženie vlhkosti vzduchu. To si všimnete napríklad vtedy, keď máte pri prechádzke v zime pocit sucha v nose – suchý vzduch dráždi naše sliznice.
Prečo by sme sa mali zamýšľať nad vlhkosťou vzduchu?
Rovnaké zmeny vlhkosti však ovplyvňujú aj prostredie v našich domácnostiach. Udržiavanie správnej vlhkosti vzduchu nie je len otázkou pohodlia, ale aj zdravia. Vlhkosť ovplyvňuje kvalitu vzduchu, ktorý dýchame. Môže ovplyvniť naše dýchacie cesty a stav našej domácnosti, napríklad podporiť vznik plesní, ktoré môžu zhoršovať chronické ochorenia dýchacích ciest ako sú napríklad astma alebo CHOCHP (chronickú obštrukčnú chorobu pľúc). Vlhkosť vzduchu taktiež ovplyvňuje prenos vírusov.
Zima je obdobím, keď vykurovanie spôsobuje výrazné zmeny vo vlhkosti vzduchu v domácnostiach
Zatiaľ čo v niektorých domácnostiach môže byť vzduch suchý, inde sa môžu objaviť problémy s nadmernou vlhkosťou. Oba extrémy môžu negatívne ovplyvniť naše zdravie aj pohodlie.
Našťastie, vlhkosť v interiéri máme pod kontrolou
Dá sa ľahko merať pomocou hygrometra, ktorý nám ukazuje relatívnu vlhkosť, ktorá značí, koľko vody vzduch obsahuje v porovnaní s jeho maximálnou kapacitou.
Ideálna vlhkosť vzduchu v interiéri by sa mala pohybovať medzi 40 – 60%
Suchý vzduch môže spôsobiť podráždenie slizníc, suchú pokožku a zvýšiť riziko infekcií dýchacích ciest. Naopak, príliš vlhký vzduch môže viesť k rastu plesní, ktoré sú nebezpečné pre zdravie, najmä pre alergikov a astmatikov.
Vlhkosť vzduchu ovplyvňuje okrem iného aj prenos infekčných ochorení, najmä vírusových. Jedná sa o vírusy ako vírus chrípky alebo rôzne vírusy spôsobujúce nachladnutie, najmä rhinovírusy. Toto sú takzvané „zimné vírusy“, ktoré v podmienkach zimného obdobia ľahšie prežijú a infikujú.
Aby sme čo najviac zamedzili ich prenosu, odporúča sa udržiavať vlhkosť vzduchu medzi 40 - 60%. Toto rozmedzie zároveň ponúka zlatú strednú cestu pre naše domácnosti, keďže nie je príliš suchý, aby vysušoval naše sliznice a ani príliš vlhký, aby podporoval rast plesní.
Problémy so suchým vzduchom a ich riešenie
Suchý vzduch je častým problémom počas vykurovacej sezóny. Prejavuje sa svrbením pokožky, suchými očami alebo častejším kašľom. Ako ho zvládnuť?
Problémy s nadmernou vlhkosťou a ich riešenie
Na druhej strane, niektoré domácnosti môžu bojovať s príliš vysokou vlhkosťou, obzvlášť v menších bytoch, keď je potrebné sušiť oprané oblečenie. Tá sa prejavuje kondenzáciou na oknách, zápachom alebo plesňami. Ako si s tým poradiť?
Záver
Správne udržiavaná vlhkosť vzduchu je základom zdravého a pohodlného života počas zimy. Či už bojujete so suchým alebo príliš vlhkým vzduchom, s pomocou jednoduchých krokov môžete vytvoriť príjemné prostredie pre seba aj svoju rodinu.
Zdroje:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27306376/
https://www.zora.uzh.ch/id/eprint/187834/1/annurev-virology-012420-022445.pdf
Berlina, s.r.o. | Tichá 31 | 811 02 Bratislava | +421 2 207 835 55 | medicinskyportal@berlina.sk
Hlasová stopa v článkoch bola vygenerovaná pomocou AI
© Content copyright 2019-2024 by Berlina, s.r.o.